Prema podacima internetskog portala Crozilla, cijene stanova u protekne su dvije godine najviše pale u Puli, čak 28,2 posto, pa kvadrat stana u najvećem istarskom gradu sada stoji u prosjeku samo 1.401 euro, što je 1,9 posto manje nego u listopadu prošle godine. Trend značajnog pada imaju i cijene stanova u Rijeci, u kojoj je prosječna cijena kvadrata stana u listopadu iznosila 1.498 eura, što je 11,3 posto manje nego u listopadu prošle godine. Na popisu gubitnika je i Dubrovnik, budući da je prosječna cijena četvornog metra stana u gradnju pod Srđem u listopadu iznosila 3.114 eura, ili 6,8 posto manje nego u listopadu prošle godine. S druge strane, stanovi u Splitu i Zadru u posljednjih su godinu dana čak i neznatno poskupili, i sada se njihova cijena kreće u rasponu od 1.601 eura po kvadratu u Zadru, do 2.139 eura u Splitu. Ipak, najveći gubitnici su Osječani.
Prosječna cijena četvornog metra stana u najvećem slavonskom gradu u nekretnine Istra listopadu je iznosila samo 960 eura, ili gotovo dvostruko manje nego u Zagrebu. Ta je cijena, izračunali su u Crozilli, 0,2 posto niža nego prije godinu dana, te čak 27,1 posto manja nego u listopadu 2008. godine. Osijek je ujedno i jedini veliki hrvatski grad, u kojem se stan može kupiti po cijeni nižoj od tisuću eura po kvadratu. Iako je recesija napunila burzu rada, a onima koji rade stanjila džepove, ljudi i dalje ulažu u nekretnine. Prodanih stanova, doduše, znatno je manje nego u vrijeme rasta gospodarstva, no čak i u kriznoj 2010. u Hrvatskoj je, ističe Dubravko Ranilović, direktor zagrebačke agencije za promet nekretnina Kaštel i predsjednik Udruženja poslovanja nekretninama pri HGK, prodano oko 45.000 stanova. Stanovi se i dalje prodaju, ali kupci traže kvalitetne stanove. No, potražnja svakako postoji jer je ulaganje u nekretninu sigurna investicija, kaže Ranilović.
srijeda, 30. studenoga 2011.
srijeda, 23. studenoga 2011.
Je li novac preliven u crne fondove HDZ-a?
Pojavila se dotad nepoznata privatna tvrtka umrežena u HDZ-ovu mrežu i prodaja stanova kupila zgradu, koju je u pogodnom trenutku prodala Ministarstvu pravosuđa, koje je inače tražilo prostor za smještaj pravosudnih tijela nakon reorganizacije sudova u Hrvatskoj i ukidanja pločanskog i vrgoračkog suda. Nakon svega postavlja se pitanje kako je vrijednost derutne zgrade u tri godine skočila čak šest puta, točnije, kad se država pojavila kao zainteresirani kupac. Naime, koncem 2005. godine zgradu je Trgovački sud prodao na javnom natječaju po procijenjenoj vrijednosti od dva milijuna kuna.Afera je to veća kad se zna da je ta ista zgrada samo nekoliko godina prije bila državno vlasništvo, o čemu postoje izvaci iz zemljišnih knjiga.
utorak, 8. studenoga 2011.
Vrijednost radova lani 26,8 posto manja
Vrijednost građevinskih radova u 2010. koju su obavile tvrtke sa pet i više zaposlenih iznosila je 17,86 milijardi i 26,8 posto je niža nego u 2009. godini, objavio je Državni zavod za nekretnine oglasnik statistiku. Na gradilištima su lani radila 55.393 radnika, ili 14.4 posto manje nego u prethodnoj godini kad ih je na gradilištima bilo 64.610.
Gleda li se struktura vrijednosti obavljenih radova prema vrstama građevina, najviše je uloženo u nestambene zgrade (36,9 posto) i prometnu infrastrukturu (32,9 posto).
Gleda li se struktura vrijednosti obavljenih radova prema vrstama građevina, najviše je uloženo u nestambene zgrade (36,9 posto) i prometnu infrastrukturu (32,9 posto).
Pretplati se na:
Postovi (Atom)