ponedjeljak, 24. prosinca 2012.

Slovensko-hrvatska bitka za garažu u centru Opatije

Zbog pat pozicije oko projekta opatijske garaže na Slatini, Nediljko Brko, trenutno jedan od najvećih opatijskih hotelijera i ugostitelja, vlasnik hotela Galeb i Savoy, dvaju restorana, kafića Leonardo i beach bara Colosseum, u velikim je problemima. On, naime, tvrdi da zbog prodora oborinskih voda s gradilišta garaže Slatina u aneks njegova hotela Galeb trpi golemu štetu. "Zbog vode u garaži ljeti nam se u hotelu pojavljuju tigrasti komarči koji rastjeruju goste. Nažalost, stalno primamo reklamacije i otkaze rezervacija. Ljeti, dakle, radimo loše, a već najesen, kad počnu kiše, hotel moramo zatvoriti. Prije mjesec dana u šahtu lifta bilo je više od pola metra vode pa se opravdano bojimo električnog udara. Uglavnom, stanje je neizdrživo i prisiljeni smo krenuti s tužbama na Općinskom sudu u Opatiji i na Trgovačkom sudu u Rijeci nekretnine.

Prema procjenama sudskog vještaka, za građevinske radove na sprečavanju daljnjih oštećenja i saniranju postojećih nastalih od podzemnih voda na aneksu hotela Galeb, potrebno je uložiti oko 3 milijuna kuna. Protiv vlasnika garaže, tvrtke Slatina Garaža u stečaju, podnijet ćemo i tužbu za izgubljenu dobit u proteklih četiri, pet godina. Taj iznos bit će puno veći i mogao bi iznositi milijune kuna", kaže Brko. Pokazuje nam radni nalog riječke tvrtke Petre elevator koja je 23. studenog ove godine napravila hitni pregled dizala nakon prodora oborinskih voda. Osim što je obavljeno ispumpavanje vode iz dna voznog dizala te isušivanje instalacija dizala, Petre elevator zaključuje da će se, ukoliko se hitno ne sanira prodor oborinske vode u okno, dizalo staviti izvan upotrebe. Stalni sudski vještak Dragan Zec 20. studenog ove godine napravio je nalaz u kojem je objasnio da su izgradnjom višeetažne garažno-poslovne građevine iznad hotela Galeb poremećeni tokovi podzemnih voda. Pojašnjava da se i garažno-poslovna zgrada i hotel Galeb nalaze na kosom terenu, s time da je hotel na nižoj razini. "Gradnja garažno -poslovne građevine je prekinuta zbog za sada tehnički neriješene regulacije odvodnje podzemne vode i već više godina u središtu Opatije stoji nedovršeni objekt. Prilikom jačih oborina u nedovršenoj građevini se stvara bazen s vodom visine nekoliko metara. Voda tražeći izlaz prodire u okolni teren te u zgradu hotela Galeb", kaže vještak Dragan Zec.

utorak, 18. prosinca 2012.

Nema svjetla u tunelu za građevinski sektor


Broj izdanih odobrenja za građenje nastavio je padati i tijekom listopada te je dodatno intenziviran.
Prema podacima DZS-a, u listopadu je izdano 703 odobrenja za građenje, što je 45 odobrenja manje nego u rujnu. U odnosu na prošlogodišnji listopad broj izdanih odobrenja za građenje smanjen je za 176 odobrenja (-20%) od čega je 80% odobrenja izdano za gradnju zgrada nekretnine Zadar.

Pri tome se kod novih zgrada broj odobrenja smanjio za 10,3%. Također je smanjena i ukupna površina za izgradnju novih zgrada (stambenih i nestambenih), i to za čak 37,1% godišnje.

U prvih deset mjeseci ove godine izdano je ukupno 6.938 dozvola za građenje, što je za 13% manje nego u istom razdoblju prošle godine. Uzmemo li u obzir uzastopni višemjesečni pad spomenutog pokazatelja čije izdavanje prethodi svakoj gradnji, možemo očekivati nastavak negativnih trendova u građevinskom sektoru do kraja ove godine, a vjerojatno i na početku sljedeće.

petak, 14. prosinca 2012.

Tedeschi gradi novu tvornicu, u igri i lokacije u Hrvatskoj

Atlantic namjerava tijekom narednih pet godina sadašnjih 30 milijuna eura prihoda od prodaje u Rusiji povećati na sto milijuna eura. A može se reći da se baš s Multipowerom Emil Tedeschi prometnuo u pravu poslovnu zvijezdu. Nakon što je prije desetak godina u Hrvatskoj preuzeo Nevu i Cedevitu, krenuo je u inozemne akvizicije kupivši 2005. godine njemačku tvrtku Haleko, proizvođača Multipowera. Danas, kad iza sebe ima preuzimanje velike Droga Kolinske, kojom je praktično poduplao prihode Atlantic grupe, možda se akvizicija Haleka i ne čini tako značajna, ali njome je u ono vrijeme Tedeschi pokazao odvažnost da kupi inozemnu tvrtku - i to na teritoriju Europske unije novogradnja Velika Gorica.

U Atlanticu su nas upozorili da odluka o tvornici energetskih pločica nije konačna te da kompanija razmatra još barem 10-ak takvih investicijskih projekata - navodno je moguća i izgradnja pogona u Rusiji. Ipak, bit će zanimljivo gdje će na kraju osvanuti novi Atlanticovi pogoni, pogotovo ako se uzme u obzir činjenica da je Emil Tedeschi blizak prijatelj premijera Zorana Milanovića.

utorak, 11. prosinca 2012.

Tedeschi gradi novu tvornicu, u igri i lokacije u Hrvatskoj

Zasad su Atlanticu za tvornicu energetskih pločica interesantni Novska i Nova Gradiška, ali moguće je i da se okrenu Sloveniji ili pak ostanu u Njemačkoj. Atlantic grupa u većinskom vlasništvu Emila Tedeschija planira graditi 10 milijuna eura vrijednu tvornicu energetskih pločica, a nije isključeno da ona bude upravo u Hrvatskoj stanovi Rijeka.

Prema informacijama Poslovnog dnevnika, Atlantic grupa je već izradila feasibility studiju za novu tvornicu, pri čemu je snimljeno više od 90 potencijalnih lokacija u regiji. Zasad su u Hrvatskoj kao moguća mjesta u igri gradovi Novska i Nova Gradiška. U Atlantic grupi ne žele govoriti o potencijalnoj investiciji i vrlo su oprezni s obzirom na to da konačna odluka o tvornici još nije donesena. Ipak, na tome se intenzivno radi. Atlantic grupa je već, kako se može iščitati iz devetomjesečnog izvješća, Multipower pića preselila od ugovornog proizvođača u vlastiti proizvodni pogon u Rogaškoj Slatini.

četvrtak, 6. prosinca 2012.

Velopin postaje raj za nautičare


Od studenog prošle godine tvrtka Velopin je aktivirana, a njen direktor Alan Šepuka od tada radi na pripremi dokumentacije. Što je do sada učinjeno i koji su idući koraci prezentirano je gradskim vijećnicima koji su s velikim zanimanjem popratili prezentaciju.

Simulacija dijela idejnog rješenja za marinu na Velopinu u potpunosti mijenja sadašnju sliku tog područja Grada gdje je na predjelu Velopin predviđena luka nautičkog turizma, to jest marina s 200 vezova. Budući da je predio Velopina, odnosno nekadašnjih objekata JNA novogradnja Split, u vlasništvu države. Grad računa na dobivanje koncesije jer bi do tada već trebao ishodovati lokacijsku dozvolu, a sa svom ostalom pripremljenom dokumentacijom projekt bi bio spreman za potencijalne investitore i ulaganje. Gradonačelnik Gari Cappelli pojasnio je da je sada vrijednost gradskog poduzeća, Velopin d.o.o. s obzirom na sva ulaganja vezana za izradu projektne dokumentacije, oko 760 tisuća kuna, a Grad će tvrtku ponuditi na dokapitalizaciju s tim da želi ostati većinski vlasnik.

ponedjeljak, 3. prosinca 2012.

Hoteli protiv poreza na nekretnine: Ne možemo plaćati 3-4 puta više od komunalne naknade


Turistički sektor počeo je okupljati snage protiv najavljenog Zakona o porezu na nekretnine, jer bi turističke tvrtke za novi porez trebale izdvajati tri ili čak četiri puta više nego što su dosad plaćale komunalnu naknadu.
Uvođenjem novog poreza, turističke kompanije gube dosadašnju povlaštenu poziciju koju uživaju u aktualnom Zakonu o komunalnom gospodarstvu zbog čega im prijeti znatno već šok na rashodovnoj strani. Naime, zbog specifičnosti turističkog sektora nekretnine Rijeka kojem su upravo nekretnine osnovni resurs za obavljanje djelatnosti, Zakon o komunalnom gospodarstvu ograničio je naplatu komunalne naknade za hotele, apartmanska naselja i kampove. Njima komunalna naknada ne može biti veća od 1,5 posto ukupnog godišnjeg prihoda iz prethodne godine.

Osim toga, turističke kompanije prema aktualnom prijedlogu Zakona moći će ostvariti tek 40 posto umanjenu poreznu osnovicu na obavljanje djelatnosti, a Poslovni dnevnik upozorava da se diskriminira sektor koji je trenutno jedan od rijetkih u Hrvatskoj s rastom prihoda u godinama krize.

četvrtak, 29. studenoga 2012.

Kazne za neplaćanje poreza na nekretnine do 10.000 kuna

Kazne za osobe koje ne budu plaćale porez na nekretnine, a budu koristile olakšice koje im ne pripadaju ili ne puste poreznike da procijene nekretninu, platit će od tisuću do deset tisuća kuna kazne. Ako se radi o tvrtkama koje na isti način krše zakon, dodatno će biti kažnjen i direktor do 50 tisuća kuna iznajmljivanje stanova.

Novi zakon otkriva i što će sve ulaziti u tzv. fiskalni katastar koji će biti osnova vrijednosti nekretnine, pa sami tim i poreza. To će biti površina, godina izgradnje, stupanj dovršenosti, kvaliteta gradnje, broj stanova, podaci o garažama i svi ostali bitni podaci. Time bi se trebala dobiti kvalitetnija procjena tržišne vrijednosti. U manjim sredinama morat će se izaći na teren i obaviti procjenu.

ponedjeljak, 26. studenoga 2012.

Novi impulsi turizmu - Šibenik novom šetnicom povezuje plažu Banj s gradom

Projekt "Banj“ ide dalje.  Slijedi druga faza uređenja plaže koja uključuje izgradnju objekta i tako će se priča o Banju zaokružiti u reprezentativnu cjelinu. Uskoro se očekuje raspisivanje natječaja za izvođača radova, a Šibenčani i njihovi gosti će novouređenom šetnicom na Banj do početka iduće turističke sezone nekretnine Rijeka.

Što se tiče samog zahvata, on obuhvaća uređenje kompletnog okoliša, sa sanacijom i stabilizacijom litice koja zatvara središnji dio obuhvata, izgradnju šetnice duge 200 metara, lociranje atraktivnog vidikovca, kao i postavljanje efektne rasvjete i klupa, navodi se u priopćenju.

srijeda, 21. studenoga 2012.

Rabac postaje vrhunsko obiteljsko odmaralište

Obnova hotela Valamar Sanfior i apartmana Lanterna u Rapcu, vrijedna gotovo 60 milijuna kuna, najveća je investicija koju Valamar, najveća turistička grupacija u Hrvatskoj, realizira u pripremi za iduću godinu, potvrdio nam je Sandi Sinožić, direktor hotelskih operacija u toj destinaciji. Rabac je podružnica porečke Rivijere Adrije, po prihodima i kapacitetima najveće hrvatske turističke tvrtke koja posluje kao dio velike grupacije Valamar novogradnja Samobor.

Novi proizvod Hotel & Casa Valamar Sanfior s četiri zvjezdice bit će vrhunski odmorišni proizvod namijenjen aktivnim obiteljima i parovima, koji traže višu uslugu na lokaciji tik uz more, ističe Sinožić. Casa Valamar Sanfior nastat će preuređenjem hotela koji već ima četiri zvjezdice, te potpunom rekonstrukcijom susjednih apartmana Lanterna koji će udvostručiti sadašnju mršavu kategorizaciju. Radovi su započeli nedavno, a završetak se očekuje krajem ožujka dogodine, pa se novi objekt već oglašava na tržištu. Hotel će, prenosi nam Sinožić, imati još prostranije sobe, opremljene novim suvremeno dizajniranim namještajem, a sve one na morskoj strani dobit će balkone.

ponedjeljak, 19. studenoga 2012.

Što prije prodaj i bježi iz elitnog kvarta


Još se ne stišava bura oko izgradnje zgrada kod bivšeg TIZ-a. Izvođač radova, tvrtka Gortan, odavno je u stečaju, a bivši radnici TIZ-a, još traže zaostale plaće. Nastali su problemi na relaciji Gortan-Grad Zadar, oko plaćanja komunalnog doprinosa, kojeg je tvrtka Gortan bila oslobođena platiti za vrijeme dok je gradonačelnik bio Božidar Kalmeta, a sada izgleda grad ponovno traži od Gortana da plati te doprinose. Pod sumnjivim okolnostima je i prodano zemljište na kojem su niknule zgrade nepremičnine Hrvaška .

Cijena stana, kretala se od 2300 do 3000 eura. Sve je to izgledalo kao u nekom filmu, trebalo je to biti velebno zdanje, s elitnim stanarima, odnosno samo za one dubljega džepa, kao što su sportaši, privatni poduzetnici i političari. Međutim, na kraju cijele priče, iz toga se nije ništa dogodilo. Kvadrati stambenog prostora u TIZ-ovim ljepoticama, bili su skupi kao suho zlato, zbog atraktivnosti zdanja te blizine gradskoga mosta i središta grada. Budućim su se vlasnicima obećavali vrhunski uvjeti života, prelijep pogled na Zadar, uređeno zelenilo i najveći tehnološki dosezi u području kvalitete stanovanja. Umjesto toga, TIZ se polako pretvara u zapuštenu četvrt s ruba grada, neosvijetljen, opasan i - skup.

četvrtak, 15. studenoga 2012.

Švicarac poharao Karlovac i Ogulin

Kao što nije zlato sve što sja, tako ni svaki strani investitor nije po defaultu spasilac, nego čak i mogući prevarant, a je li odnos DIP-a Karlovac i tvrtke Incrementum, kao i iskustvo Poslovne zone Ogulina s Incrementumom i njegovim predstavnikom Geoffrey-Glenom Morganom Haberlinom upravo takva priča, kazat će vjerojatno sud. U ovom prilogu antologiji poslovne kreativnosti Haberlin je kao predstavnik Incrementuma s ogulinskim gradonačelnikom Nikolom Magdićem u svibnju 2009. godine potpisao ugovor za kupnju zemljišta za gradnju pogona za proizvodnju drvenih paleta i peleta u Poslovnoj zoni Ogulin nekretnine Dubrovnik .

Uplativši samo 114.800 od ugovorenih 803.600 eura, Incrementum je ishodio i uknjižbu prava vlasništva nad zemljištem u Zoni, a onda raznim izgovorima izbjegava plaćanje preostalih ugovorenih rata. Spoznavši da je namagarčen, Ogulin je tužio Incrementum radi naplate dospjelih rata, sprečavanja otuđenja ili zaduženja spornog zemljišta. U međuvremenu, kaže Damir Fistrić, član Uprave DIP-a Karlovac, Haberlin se 2011. godine DIP-u Karlovac predstavio kao zastupnik grupe švicarskih (stvarnih) tvrtki ulagača u hrvatsku drvnu industriju te tražio pilanu dok ne sagradi svoj velebni pogon u Ogulinu. DIP, u nemogućnosti financiranja sirovinske pripreme za svoju proizvodnju parketa, Incrementumu u zakup i na plodouživanje izdaje potkraj 2011. godine pilanu i sušaru, a Incrementum se obvezao DIP-u isporučivati najmanje 188 prostornih metara sušenog drva na mjesec.

petak, 9. studenoga 2012.

Za 11,100 kuna iznajmljen novi lokal na Trgu slobode


Nakon natječaja u srpnju, kada je za 26 lokala pristiglo samo trinaest ponuda, Grad nije veće zanimanje natječajem za zakup poslovnih prostora privukao ni krajem listopada. Naime, do 5. studenoga u Kuhačevu 9 za najam 28 gradskih lokala stiglo je samo 11 ponuda. Čak četiri ponude bile su licitacija za novi stakleni paviljon na novouređenom Trgu slobode stanovi Čukarica.

U staklenom paviljonu ubuduće će se nalaziti dva lokala, i to veći od 67 četvornih metara i manji od 30 četvornih metara. Interes zakupaca pobudio je upravo ovaj veći namijenjen slastičarskoj djelatnosti. Zanimljivo je kako je prihvaćena najviša ponuda koja iznosi gotovo dvostruki iznos od traženog, odnosno 11.100 kuna. Kako neslužbeno doznajemo, budući najmoprimac bit će poznati osječki ugostitelj koji već ima restoran i kafić na području grada. Za prostor suvenirnice pristigla je jedna ponuda, i to gotovo 1.000 kuna viša od tražene.

srijeda, 7. studenoga 2012.

Gotički portal iz 16. stoljeća se obnavlja


Počela je obnova gotičkog portala iz 16. stoljeća koji se nalazi u užem središtu Šibenika, na gradskoj palači u Vodičkoj ulici. Portal je izradio nepoznati autor, a stilski ga se svrstava u cvjetnu gotiku. Kako ističu restauratori, od drugih se šibenskih gotičkih portala razlikuje svojom visinom, te je elegantniji i izduženiji. Taj vrijedni arhitektonski detalj, jedan od mnogobrojnih u šibenskoj povijesnoj gradskoj jezgri, nalazi se na Listi zaštićenih kulturnih dobara Republike Hrvatske pri Ministarstvu kulture, Upravi za zaštitu kulturne baštine real estate Croatia.

Njegovu obnovu i spas od daljnjeg propadanja potaknuli su članovi Društva za očuvanje šibenske baštine Juraj Dalmatinac, udruge koja je osnovana s ciljem djelotvornije brige o šibenskim, a time i nacionalnim i svjetskim kulturnim vrijednostima.Prema riječima Hrvoja Zekanovića, predsjednika Društva, šibenskom je projektu, koji se našao među 684 prijava za novčanu potporu, odobrena donacija od 52.000 kuna. Taj je iznos jednak troškovima restauracije, prema troškovniku koji je predočio konzervator - restaurator Silvije Pranjić. Detalj kamene plastike. Odobrenom restauracijom i konzervacijom uklonit će se oštećenja na kamenu i štetne naslage, izrazito velik dio štetnih soli koje dugoročno nagrizaju kamen, kao i štetni sloj crne prljavštine.

ponedjeljak, 5. studenoga 2012.

Samo kunu po četvornom metru stoji zemljište za poduzetnike


Poduzetnici proizvodnih djelatnosti koji su zainteresirani za ulaganje u Virovitičko-podravskoj županiji sada mogu profitirati. Tako županija postaje raj za njih jer pruža mogućnost da prema Programu poticaja i olakšica razvoja gospodarstva grada dobiju zemljište nekretnine Zadar u poduzetničkim zonama Grada Virovitice za samo jednu kunu po četvornom metru. To je u posljednje vrijeme u naše poduzetničke zone dovelo više investitora, a u ovu lijepu virovitičku priču uključila se i država.

“E-inkubator - sa i bez zidova u Virovitičko-podravskoj županiji najvrijedniji je EU projekt na području naše županije, a ukupna vrijednost mu je 960.215,89 eura ili 7.201.619,00 kuna. Od toga, nepovratna sredstva Europske unije predstavljaju 719.777,83 eura, dok će Virovitičko-podravska županija izdvojiti 221.137,22 eura, a VIDRA 19.300,34 eura, što su svakako dobre vijesti za sve poduzetnike“, zaključio je Kirin.

ponedjeljak, 29. listopada 2012.

150 kuna godišnje za zakup

Općina Gornji Kneginec na svojim je web stranicama objavila javni natječaj kojim u zakup daje livadu površine 2.539 kvadrata na području Kneginca. Poljoprivredno zemljište daje se u zakup na vrijeme od tri godine, dok početna cijena zakupa iznosi 150 kuna godišnje. Prvenstveno pravo zakupa ima fizička ili pravna osoba koja je sudjelovala u natječaju, pod uvjetom da je upisana nekretnine Rijeka u upisnik poljoprivrednih gospodarstava i ima prebivalište, odnosno sjedište na području općine Gornji Kneginec.

Najpovoljnijom ponudom utvrdit će se ponuda s najvišim iznosom zakupnine. Naknada za zakup plaćat će se za šestomjesečno razdoblje, najkasnije do isteka šestomjesečnog razdoblja za koje se plaća. Odluku o izboru najpovoljnije ponude, na prijedlog Povjerenstva za provedbu javnog natječaja, donosi načelnik u roku od 20 dana od dana isteka roka za dostavu ponuda.

Jelsa će biti bliža Poljicima


Nakon što su predstavnici tvrtke Strabag krajem rujna, u nazočnosti Nevena Matijevića, šefa Ispostave Hrvatskih cesta u Splitu, nadzornog inženjera Milana Vrcelja iz Centra za organizaciju građenja iz Zagreba, i obnašatelja dužnosti načelnika općine Jelsa Jakše Marića, te njihovih suradnika, preuzeli trasu druge poddionice Jelsa-Poljica (8480 metara), u ponedjeljak je kod Prapatne konačno počela i njezina rekonstrukcija koja će potrajati sve do sljedeće turističke sezone.

Dakle, izvođaču je počeo teći ugovoreni rok izvođenja radova prodaja stanova, dok će prva poddionica (4890 metara) ipak pričekati posezonu 2013. godine. Riječ je o najkritičnijoj dionici državne ceste Sućuraj Jelsa (D116), koja je istodobno od vitalnog značenja za čitavo otočno stanovništvo i gospodarstvo. Zato smo zaista s radošću dočekali početak rekonstrukcije ceste koja se godinama spominjala kao najopasnija na Starom kontinentu i sa zadovoljstvom možemo najaviti da će se postojeća trasa konačno proširiti na normalni poprečni profil širine 6,40 metara s kompletnom odvodnjom i svim onim što jedna moderna prometnica podrazumijeva u smislu horizontalne i vertikalne signalizacije, kao i sigurnosti svih sudionika u prometu - rekao je Marić. Vrijednost ugovorenih radova 79 milijuna kuna. Vrijednost ugovorenih radova je 63 milijuna kuna, odnosno 79 milijuna kuna, uključujući i PDV iz zajma Svjetske banke.

petak, 26. listopada 2012.

U Virovitici sutra počinje gradnja E-ncubatora


Sutra (26. listopada) u 10 sati simboličnim postavljanjem temeljnog kamena počet će gradnja poduzetničkog inkubatora u virovitičkoj Poduzetničkoj zoni II. Gradnju sufinancira Europska unija u sklopu projekta E-ncubator - sa i bez zidova u Virovitičko-podravskoj županiji. Nositelj projekta je Virovitičko-podravska županija, a partner na projektu VIDRA Agencija za regionalni razvoj Virovitičko-podravske županije.

Pridruženi partner je BIOS - poduzetnički inkubator Osijek. E-ncubator - sa i bez zidova u Virovitičko-podravskoj županiji najvrjedniji nekretnine oglasnik je EU projekt na području županije, a ukupna vrijednost mu je 960.215,89 eura ili 7.201.619 kuna. Od toga, nepovratna sredstva EU predstavljaju 719.777,83 eura, dok će Virovitičko-podravska županija izdvojiti 221.137,22 eura, a VIDRA 19.300,34 eura. Svečanosti postavljanja temeljnog kamena nazočit će saborski zastupnik Josip Đakić, župan Virovitičko-podravske županije Tomislav Tolušić, gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin, ravnateljica VIDRA-e Sanja Bošnjak i voditelj projekta E-ncubator Igor Andrović.

srijeda, 24. listopada 2012.

Strojevi na središnjem Trgu Stjepana Radića


Uklanjanjem ugostiteljskih terasa praktično je počela druga i završna faza uređenja Trga Stjepana Radića u Crikvenici. Radovi će trajati do duboko u proljeće. Obnovljeni središnji crikvenički trg bi morao dočekati početak turističke sezone. Tijekom radova promet će se odvijati trgom, no sigurno će biti perioda kada će se trg morati zatvoriti za promet stanovi Vrbani.

Kad je riječ o prometnom režimu i djelomičnoj zabrani prometovanja na trgu, može se reći da je to period prilagođavanja ka potpunoj izmjeni režima prometa u centru Crikvenice. Po završetku radova, na Trg Stjepana Radića više se neće moći skrenuti iz Ulice kralja Tomislava odnosno Vinodolske. Na trg će se iz tog smjera moći spustiti samo pješaci i to po stubama. Do trga i dalje prema Strossmayerovoj ulici će se automobilom dolaziti isključivo preko autobusnog kolodvora i potom preko Ulice Ivana Skomerže koja mijenja pravac prometovanja u smjer istok-zapad.

ponedjeljak, 22. listopada 2012.

Građani biraju svoj POS-ov stan


Svi građani koji su na konačnom popisu prvenstva za kupnju stana po programu društveno poticane stanogradnje (POS) u Umagu moći će svoj stan izabrati u dva termina u gradskoj vijećnici u Garibaldijevoj ulici 23. i 24. listopada. Svi termini, točno prema imenima kandidata, dostupni su na web stranicama Grada.

Sa sobom moraju imati potrebnu dokumentaciju, poput osobne iskaznice stanovi Karlovac, izjave o kreditnoj sposobnosti jedne od poslovnih banaka (ako se kupnja financira iz kredita), rodni, vjenčani list, dokumentaciju za djecu i ostalo, što se može također pogledati na gradskom portalu. Zgrada s 39 stanova iz tog programa gradi se u naselju Komunela, točno ispred budućeg doma umirovljenika, i radovi dosta brzo napreduju.

Projekt je startao u travnju 2010., a dovršetak gradnje i useljenje planirani su u svibnju iduće godine. Dogovorena je cijena od 899 eura po četvornom metru. Građani će moći kupiti stan na rok otplate od 30 godina, uz učešće od 15 posto od cijene stana, s godinom dana počeka, a kupljeni stan ujedno je i jamstvo banci za odobreni kredit. U ponudi su stanovi od 42 do 85 četvornih metara - radi se o 14 garsonijera, 12 jednosobnih, sedam jednoipolsobnih, pet dvosobnih i jednom dvoipolsobnom stanu. Devet će ih biti u prizemlju, po 12 na prvom i drugom katu te još šest na mansardi.

četvrtak, 18. listopada 2012.

Javne površine i 120 parkirnih mjesta pripalo Gradu


Sporazumom o uređenju međusobnih odnosa između Grada Vodnjana te tvrtki G. U. Projekt, Barbariga projekt i G. U. Barbariga, usvojenom na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća, Gradu je u vlasništvo pripalo više javnih površina u izgrađenom dijelu turističkog naselja Barbariga.

Grad Vodnjan se sporazumom obvezao dio tih mjesta urediti i označiti za osobe s invaliditetom, a za preostali dio uvest će obvezu plaćanja njihovog korištenja iznajmljivanje stanova. Prema Sporazumu također, osim navedenih parkirnih mjesta, sadašnji vlasnici zemljišta imaju obavezu bez naknade priznati pravo vlasništva Gradu Vodnjanu za sve javne površine u izgrađenom turističkom naselju Barbariga. To su pješačke staze, nogostupi i zelene površine.

Tvrtka se obvezala da će priznati Gradu Vodnjanu pravo vlasništva nad površinama obuhvaćenim sporazumom dva mjeseca nakon potvrde parcelacijskog elaborata i donošenja lokacijskih dozvola. Grad Vodnjan se pak obvezao da će kao obeštećenje za nekretnine koje Sporazumom dobiva u vlasništvo, tvrtke G.U. Projekt, G.U. Barbariga i Barbariga projekt u potpunosti osloboditi obveze plaćanja naknade za priključenje na sustav odvodnje otpadnih i oborinskih voda te naknade za priključenje za vodoopskrbni sustav. To se odnosi na sve objekte koji će se još izgraditi na području u izgrađenom dijelu turističkog naselja Barbariga.

srijeda, 17. listopada 2012.

Sjedište kulturnog turizma bit će Brodska barokna Tvrđava


Brodska barokna Tvrđava, smještena u središtu grada, zasigurno je najznačajnija povijesna građevina ne samo Slavonskog Broda nego i šire, a kroz nekoliko bi godina mogla postati razvojni kotač zamašnjak ovoga kraja u funkciji kulturnog turizma. Prije gotovo 300 godina, kada je građena, bila je namijenjena smještaju vojne posade a od 1994. godine, kada je tvrđavskih 350.000 četvornih metara MORH dao Gradu, Brod je nastojao vlastitim sredstvima obnoviti ovaj jedinstveni spomenik kulture za koji je pokrenut postupak upisa u svjetsku baštinu UNESCO-a apartmani Hrvatska.

“Ovo je jedinstveni prostor prema veličini i očuvanosti u krugu od tisuću kilometara. Za gospodarstvo bi to značilo prodaju na milijune komada cigle, angažmana građevinskih tvrtki i stotine zaposlenih. Ako dobijemo sredstva iz strukturnih fondova, ubrzali bismo vremensko razdoblje obnove. U prvoj fazi riječ je o sredstvima od gotovo 40 milijuna eura za uređenje oružnog trga, kavalira, okolnih kurtina, jedinstvenog Muzeja granice, Muzeja tambure, hotela (ili rektorat) za što postoje idejna rješenja već 18 godina. Uz manje dodatke u projektnoj dokumentaciji, kandidirat ćemo prema strukturnim fondovima za ovaj iznimni projekt u konačnici vrijedan stotinjak milijuna eura“, rekao je gradonačelnik Duspara.

Kako bi se uopće krenulo u njezinu obnovu, potrebno je prvih 27 milijuna kuna za razne dokumentacije, arheološka istraživanja..., nakon čega bi ostala sredstva trebala doći nepovratno iz EU. “Grad nema tih sredstava, a nema ih ni država. Zbog toga smo krenuli raditi po fazama, a u prvoj je obnova svih građevina bez dogradnje novih objekata,i sljedećih godina vezani ambiciozni planovi za što tražimo od Ministarstva regionalnog razvoja 9,9 milijuna kuna za studije izvodivosti, utjecaja na okoliš i projektnu dokumentaciju“, kaže Bašić uvjeren kako će ulaskom u EU projekt Tvrđave zasigurno dobiti prvih 35.25 milijuna eura iz fondova, za koje je, prema informacijama, do sada prijavljeno 340 milijuna (od mogućih 1,8 milijardi). Cilj je što hitnije kandidirati sredstva namijenjena za gradnju, za što postoji priređena dokumentacija.

četvrtak, 11. listopada 2012.

700 POS stanova za 10 godina dobit će grad Dubrovnik


Dubrovnik će za 10 godina dobiti 700 POS stanova! Plan je to aktualne gradske uprave na čelu s gradonačelnikom Androm Vlahušićem. Oni, naime, planiraju od iduće godine graditi 70 stanova godišnje, čime bi se 700 planiranih stanova na 5 novih lokacija, koje će se uvrstiti u prostorno-plansku dokumentaciju, sagradilo kroz 10 godina. Još zanimljivije od toga su i planirane lokacije. Dubrovnik, neupitno je, vapi za stanovima po povoljnijim cijenama već godinama, no gradske vlasti jako malo rade po tom pitanju iznajmljivanje stanova.

Prisutnost gradskih tvrtki i ustanova ubuduće će značiti prvo pravo širenje grada prema Primorju, i budućem zapadnom ulazu u Dubrovnik. Parking automobila, autobusa, garažno servisni prostor JP Libertas, skladišta i depoi Vodovoda i DLJI na udaljenosti od grada sa novom cestom do mosta oko 3 km. Primjenom ovog rješenja, Komolac nije više industrijska zona, pa se omogućava njegova bolja valorizacija, koja je uništena kada je izuzetno vrijedno zemljište Remize zamijenjeno za manje vrijedno u Komolcu“, mišljenja je Vlahušić. No, valjda je svjestan kako će do izgradnje tehničko-tehnološkog bloka na Osojniku proći još puno vremena, a ako GP proda Remizu Libertas nema kuda. No, zato uz poslovnu zonu na Osojniku Vlahušić planira graditi i POS-ove stanove., I to njih 100 za radnike koji će tamo raditi.

srijeda, 10. listopada 2012.

Za 13,2 milijuna eura prodaje se zgrada Transadrije


Upravna zgrada Transadrije u narednih će mjesec dana biti ponuđena na prodaju, po cijeni od 13,2 milijuna eura, potvrdio je stečajni upravitelj te špediterske tvrtke Zdravko Čupković, uoči današnje skupštine vjerovnika na kojoj će ih izvijestiti o dosadašnjem poslovanju špediterske tvrtke od otvaranja stečaja, kao i o daljnjim poslovnim aktivnostima.

Zajedno s upravnom zgradom tržištu će biti ponuđeno još desetak nekretnina nekadašnjeg špediterskog giganta u Šibeniku, Varaždinu, Pločama, Rovinju i drugim gradovima, čija je ukupna procijenjena vrijednost oko dva milijuna i 800 tisuća eura stanovi Karlovac. Zgrada Transadrie prodavat će se u više dijelova. Glavnina zgrade, točnije ulazni prostor, konferencijska dvorana i gornji katovi prodavat će se u paketu, po cijeni od 11 milijuna i 300 tisuća eura, dok će poslovni prostori u prizemlju biti ponuđeni svaki zasebno, a ukupna im je cijena milijun i 900 tisuća eura.

Osim poslovnog prostora na Pećinama, u vlasništvu Transadrije će, barem zasad, ostati poslovni prostori u Zagrebu, Šibeniku, Pazinu i Puli, pravo građenja na zemljištu u industrijskoj zoni na Kukuljanovu, te nekoliko nekretnina u Sloveniji, od kojih je najvredniji poslovni prostor Transadrijine tvrtke-kćeri Transglob koji, zajedno s tvrtkom, namjeravaju otkupiti zaposlenici Transgloba. Cijena te nekretnine u Ljubljani je oko milijun eura, no prodaja je odgođena jer dosad nije realiziran zajam zaposlenicima za njen otkup.

Transadria je, preko svoje tvrtke TransRi, suvlasnik i poslovnih prostora u neboderu u sklopu Tower centra na Pećinama, koji će, ističe Čupković, biti dani u najam.

četvrtak, 4. listopada 2012.

Uložiti ćemo 50 milijuna eura i zaposliti 150 ljudi u Županji


Tvrtka Strateški plan kupila je preko javnog natječaja 2009. godine od Grada Županje 706.624 četvornih metara oranice u građevinskoj zoni. Uzimajući u obzir porez na promet nekretninama, izmjene prostornog plana kako bi se zemljište uopće i moglo koristiti u ozbiljne građevinske svrhe, komunalno opremanje i mnoge druge povezane, a neočekivane troškove, kupnja zemljišta u Županji stajala nas je oko 18 milijuna kuna prije negoli su na njemu uopće počeli prvi radovi - pojašnjava vlasnik i direktor Strateškog plana Tomislav Radoš. Smatra da su zemljište preplatili i da cijena koju su ponudili i po kojoj je sklopljen kupoprodajni ugovor nikako ne odgovara cijeni po kojoj se zemljište takve kvalitete moglo, a osobito danas može, kupiti u industrijskim zonama diljem Hrvatske.

Investicija je vrijedna oko 25 milijuna eura, a otklanjaju se brojne administrativne prepreke na lokalnoj i državnoj razini koje stanovi Čukarica su ih u međuvremenu kočile. Nakon prve faze, koja će osigurati sigurnu opskrbu energentima, prijeći će se na drugu fazu, odnosno izgradnju logističkog parka. Procjenjujemo da će ukupna investicija iznositi 50 milijuna eura i da će zaposliti oko 150 ljudi. Od ovog plana mi nikako ne odustajemo i strukturirano i planski idemo prema njegovu ostvarenju. Nadamo se da ćemo uz potporu Grada Županje, poticajno nacionalno regulatorno uređenje i obećavajuće tržišne pomake uspjeti do planiranog konačnog roka, 2015. godine, privesti kraju našu investiciju u Županji - zaključuje Radoš.

ponedjeljak, 1. listopada 2012.

Za stanare Branimirove grad kupuje osam stanova


Grad Zagreb pozvao je vlasnike nekretnina na području omeđenom Branimirovom, Šubićevom, Heinzelovom i Zvonimirovom ulicom da predaju ponude za prodaju stanova.Grad Zagreb odlučio je kupiti osam stanova i 22 parkirna garažna mjesta na već spomenutom području. U dva slučaja postoji mogućnost da se stanovi mogu nalaziti u naselju Špansko ili Sigečica.

Traže se stanovi različitih veličina, od 23 kvadratna metra, pa do 74 kvadrata. Parkirna mjesta moraju biti između 14 i 25 kvadrata.U Gradskoj upravi nismo uspjeli dobiti službeni komentar, dok smo neslužbeno saznali da se radi o preseljenju stanara na dijelu gdje će se spajati nova i stara Branimirova ulica.Grad je i ranije mijenjao stanove za stanare koji su živjeli na budućem gradilištu spojne ceste, a ovom akciju se nada da će smijestiti i preostale stanare kako bi se moglo početi s gradnjom stanovi Zagreb.

Problem je nastao kada je Grad htio otkupiti od stanara zemljište, ali procjena od 1200 eura po kvadratu nije zadovoljila vlasnike objekata. Nakon toga krenulo se s drugom mogućnosti o zamjeni stanova što je u prvom krugu napravljeno za tri kuće. Ukoliko to uspije projekt vrijedan 30 milijuna kuna mogao bi započeti. Izgradila bi se dva kolnika s dvije trake, zeleni pojas, biciklistička staza i nogostup. Ukoliko ne uspiju zbrinuti stanare prema neslužbenim informacijama gradila bi se prometnica s jednim prometnom trakom.

utorak, 25. rujna 2012.

Za petinu manja vrijednost novih narudžbi u građevini


Vrijednost građevinskih radova koje su u Hrvatskoj u prvom polugodištu ove godine izvela poduzeća sa 20 i više zaposlenih s vlastitim radnicima manja je za 10 posto u odnosu na prvih šest mjeseci 2011. Vrijednost novih narudžbi pala je za 19,6 posto, podaci su Državnog zavoda za statistiku.

Po podacima DZS-a, pravne osobe s 20 i više zaposlenih u prvom ovogodišnjem polugodištu izvele su građevinske radove u ukupnoj vrijednosti od 8,5 milijardi kuna nekretnine Dubrovnik, a vrijednost novih narudžbi iznosila je 6,3 milijarde kuna. Vrijednost radova izvedenih s vlastitim radnicima iznosila je 6,04 milijarde kuna, a onih s podizvođačima 2,4 milijarde kuna.Od ukupne vrijednosti radova izvedenih s vlastitim radnicima, 2,6 milijardi kuna ili 43,8 posto odnosi se na radove na zgradama, a 3,4 milijarde kuna ili 56,2 posto na ostale građevine.

Udio radova na novogradnjama u strukturi radova izvedenih s vlastitim radnicima bio je 62,1 posto, a ostali radovi sudjelovali su s 37,9 posto. Tijekom prvog polugodišta ove godine, građevinska poduzeća s 20 i više zaposlenih završila su 1.335 stanova što je za 4,2 posto više nego u prvih šest mjeseci prošle godine. Potkraj lipnja ta poduzeća imala su 4.472 stana u gradnji, što je za 16,5 posto manje nego u istom prošlogodišnjem razdoblju.

nedjelja, 16. rujna 2012.

Još 57 stanova u Sopnici-Jelkovec grad daje u najam

Još bi 57 stanara uskoro trebalo bolje riješiti svoje stambeno pitanje i useliti u prazne stanove u naselju Sopnica-Jelkovec. Riječ je o najmu gradskih stanova po najnižim cijenama na tržištu, a za sve zainteresirane natječaj je otvoren još 15 dana. Najviše je troipolsobnih stanova, njih čak 22, za najam kojih treba izdvojiti prosječno 265 eura mjesečno iznajmljivanje stanova Pantovčak.

To su većinom stanovi veće kvadrature za koje prije nije bilo zainteresiranih. Dobili smo brojne upite pa smo odlučili ponoviti natječaj - kazao je Miodrag Demo, predsjednik Gradskog povjerenstva za dodjelu najamnih stanova. Dodao je da je model iznajmljivanja stanova jako uspješan, a ugovor se potpisuje na pet godina.

petak, 14. rujna 2012.

Tržište nekretnina pokrenut će preseljenje državnih tijela


Iako postoji ideja i plan prvoga potpredsjednika Vlade Radimira Čačića o Gradu na Savi, smatramo da će u sljedećih pet godina fokus ipak prebaciti i proširiti na adaptaciju starijih zgrada, smatra Patrick Franolić, direktor Spiller Farmera, kompanije koja je bila posrednik i savjetnik u relokaciji Ministarstva pravosuđa u Plivinu zgradu u Ulici grada Vukovara 49. On očekuje da će se u sljedećih 12 do 18 mjeseci na tržištu pojaviti velik broj državnih agencija, zavoda i tvrtki u vlasništvu države, a i samih ministarstava koji žele racionalizirati troškove najma prostora.

Banke će također morati promijeniti financiranje stanovi Karlovac novih projekata jer će se pojaviti vlasnici starih objekata, smatra Franolić te upozorava da će kompanije poput Microsofta ili pak odvjetnički uredi uvijek željeti najnovije urede, ali će možda HEP tražiti čist, jeftin i efikasan prostor. Promjene na tržištu. Franolić ističe da se mijenja i fokus tržišta nekretnina. Dok je prije bilo bolje kupiti zemljište i graditi, sada dolazimo do toga da će se starije zgrade renovirati, kazao je. Prema njegovim riječima, jako je bitno da preseljenje neke državne institucije u najnoviju i najmoderniju zgradu u javnosti nije baš dobro prihvaćeno i smatra se troškom iz džepa građana, pa je seljenje i adaptacija starije zgrade bolja varijanta. Takva će situacija ići u prilog Vladinoj odluci o obnovi javnih zgrada, a profitirat će upravo srednji i mali poduzetnici u građevini koji su se fokusirali na adaptaciju stanova, rekao je Franolić, koji dodaje da će s tim novoočekivanim investicijskim valom svakako doći i do investicija u građevinskom sektoru. Zaključuje daje krv građevinarstva danas renoviranje, a gradnja novog bit će znatno smanjena.

srijeda, 12. rujna 2012.

Šundov: Split neće bankrotirati. Grad će platiti dug bankama, a dvorana će se uskoro otvoriti

Grad Split ima na računu novac koji bi trebao uplatiti bankama za Spaladium arenu, nije pod ovrhom niti je pred bankrotom - izjavio je dogradonačelnik Jure Šundov nakon sastanka s potpredsjednikom Vlade Brankom Grčićem, predstavnicima konzorcija u kojemu su izvođači radova i tvrtke Sportski grad ATR koja upravlja dvoranom nekretnine Dubrovnik.

Dogovorili su se da će Split platiti potraživanja, Vlada će pomoći da se nađe rješenje i dovrši kompleks, odnosno izgradi poslovni toranj, a dvorana, kako je rečeno, uskoro će se otvoriti.

ponedjeljak, 10. rujna 2012.

Potencijalne zakupce ohladile vruće cijene


Nitko neće poslovni prostor u novoj opatijskoj dvorani. Natječaj za najam tri prostora raspisan je sredinom prošlog mjeseca, a unatoč velikim očekivanjima od novog opatijskog sportskog hrama, čini se da nitko nije bio zainteresiran da u njega uloži svoja sredstva, jer nakon zaključenja natječaja niti jedna ponuda nije stigla na adresu gradske razvojne tvrtke “Opatija 21“ koja vodi projekt izgradnje sportske dvorane te koja će upravljati objektom.

Za ugostiteljski prostor površine oko 175 kvadrata zatvorenog prostora i terase veličine 100 kvadrata u prizemlju dvorane stanovi Rijeka tražila se početna najamnina od 21,5 tisuća kuna mjesečno bez PDV-a, za kafić veličine 40 kvadrata na prvom katu oko 3,5 tisuća kuna mjesečno bez PDV-a, dok se za fitness centar i teretanu ukupne površine od oko 700 kvadrata tražilo “rekordnih“ 30 tisuća kuna mjesečne zakupnine, bez PDV-a. K tome, unaprijed treba osigurati bankovnu garanciju za prvih dvanaest mjesečnih rata, odnosno za čitavu prvu godinu petogodišnjeg ugovora o najmu.

srijeda, 5. rujna 2012.

Čisto vlasništvo


Teško je više vidjeti oglas za prodaju stana s napomenom ČV - čisto vlasništvo. Ta tvorenica koja ne postoji ni u jednom pravnom sustavu u svijetu osim kod nas, stvorena je u trenutku kad je u našoj zemlji nastupila pretvorba iz društvenog u privatno vlasništvo. Bilo je tu svega i svačega, i mnogi repovi nakaradne privatizacije nisu u potpunosti otpetljani ni danas real estate Croatia.

Međutim, nisu samo u pitanju stanovi gdje su jedni vlasnici upisani u zemljišne knjige, a drugi nigdje ili pak u nekakve bilježnice nazvane knjigama položenih ugovora. Još su mnogi neboderi neupisani u zemljišne knjige, a zemljišta na kojim su izgrađeni vode se kao oranice ili vinogradi. EU je unazad nekoliko godina osigurala silne novce da se urede zemljišne knjige, kako bi ulaskom u EU bar te stvari bile sređene.

ponedjeljak, 3. rujna 2012.

ZTC nije ni bio na tehničkom


Razlog stopiranja pompozno najavljenoga jučerašnjeg otvaranja Zapadnog trgovačkog centra (ZTC) u Rijeci jest to što u centru nisu završeni radovi. Upravitelj ZTC-a Miro Medar kaže kako suprotno pisanjima nekih medija ZTC nije pao na tehničkom pregledu, već je austrijski investitor Universale International zatražio odgodu tehničkog pregleda jer u četvrtak u podne, kada je bilo najavljeno otvaranje, neke zajedničke prostorije u centru nisu bile završene prodaja stanova Zagreb.

“Većina trgovaca koja je uredila i napunila robom svoje prostore u ovom drugom po veličini trgovačkom centru u Rijeci tako već drugi dan ostaju bez prihoda. Veliki trgovci poput H&M-a valjda će se nekako dogovoriti s investitorom zbog gubitka. U trgovini poput Plodina imate mlijeko i jogurte koji stoje i propadaju jer radovi na centru nisu završeni“, govori Željko Jeger, predsjednik Udruge zakupaca u trgovačkim centrima i vlasnik tvrtke Jeger, koja ima trgovine Je*s.

srijeda, 29. kolovoza 2012.

Čak 110.000 nekretnina Slovenci tvrde da imaju u Hrvatskoj


Bude li Hrvatska dosljedna u primjeni poreza na imovinu po uzoru na praksu u Europskoj Uniji, i stranci koji ovdje posjeduju nekretnine plaćat će taj porez. Tako bi, primjerice, pod udar hrvatskih poreznika mogli doći i vlasnici oko 110.000 slovenskih stanova, vikendica i kuća za odmor. Radi se o brojci koju često iznose slovenski mediji, a koja obuhvaća mahom objekte u vlasništvu Slovenaca u Istri i na Kvarneru.

No, čak i prije toga, kada je za kupnju nekretnine trebalo zeleno svjetlo Zrinjevca, podaci nisu bili pouzdani jer su mnogi stranci nekretnine u Hrvatskoj kupovali tako što bi ovdje prethodno otvorili tvrtku, čime su zaobilazili obvezu traženja suglasnosti Ministarstva vanjskih poslova stanovi Kacunar. Jedino u čemu se naši sugovornici slažu, to je da se broj nekretnina u rukama stranaca danas u Hrvatskoj računa u desecima tisuća, ako ne i u stotinama tisuća. Njihovi vlasnici, kaže porezna savjetnica Marija Zuber, i danas na njih plaćaju porezna vikendice i komunalnu naknadu, pa je logično očekivati da će na iste objekte plaćati i porez na imovinu.

petak, 17. kolovoza 2012.

Još 24 nova poslovna prostora u BIOSu za 228 novih radnih mjesta


U osječkom Poduzetničkom inkubatoru BIOS d.o.o. u tijeku je provedba projekta gradnje modularne hale, početog 1. siječnja ove godine, ukupne vrijednosti 1.391.050,62 eura. Odobrena nepovratna financijska sredstva Europske unije, dobivena u sklopu programa IPA, komponenta III C, za poslovnu infrastrukturu - operativni program regionalne konkurentnosti iznose 999.997,19 eura, a ostatak iznosa financirat će Grad Osijek, koji sufinancira 25,07% ukupne vrijednosti projekta, odnosno 348.736,39 eura.

BIOS nudi i kvalitetnu poduzetničku edukaciju, čime povećava apartmani Zadar konkurentnu sposobnost svojih stanara, a u suradnji sa svojim partnerima organizira seminare i radionice prilagođene fazi razvoja poduzetnika te na taj način stanari bolje organiziraju svoje poslovanje i postaju konkurentniji. Stanarima BIOS-a te svim zainteresiranim poduzetnicima na raspolaganju je i konferencijska dvorana u kojoj se svakodnevno održavaju radionice, seminari i edukacije, čime se pridonosi napretku tvrtki te kvaliteti poslovanja.

ponedjeljak, 13. kolovoza 2012.

Vikendice u bescjenje


Recesijom osiromašeni građani u prodaji ovakvih građevina traže posljednje rezerve novca. Plaši ih i najava uvođenja poreza na imovinu. Zbog istih razloga, pak, nema ni kupaca.

U Kuljanima kod Hrvatske Kostajnice vikendica uz Unu može se kupiti za 5500 eura. Drvena kuće od 40 metara četvornih ima i 560 kvadrata okućnice novogradnja Samobor. Početna cijena bila je 7000 eura. Možda bih nešto malo još i snizio, ali ne znatnije. Vikendicu prodajemo od proljeća, rekao nam je vlasnik Darko Šipuš. Usprkos krizi, cijene vikendica u Karlovačkoj županiji još su visoke. Većina ih se, naime, nalazi neposredno uz rijeke ili na brdovitim vinogradarskim prostorima iznad Ozlja.

Najlakše se proda ono što je devastirano, loše i jeftino. Kupci se vode time da će ih tijekom godina polako dovesti u funkciju i urediti.

srijeda, 8. kolovoza 2012.

5.000 građevinskih kvadrata na prodaju


Skradski vijećnici donijeli su odluku da se građevinsko zemljište u vlasništvu Općine Skrad, što se nalazi između ulica Šiljar i Josipa Blaževića Blaža (ispod kuće Abramović, prema velikom zavoju) od oko 5.000 četvornih metara, da na prodaju.

Pritom će se kupca obvezati da u roku od dvije godine od dana kupnje ishoduje rješenje o uvjetima građenja nekretnine Rijeka, dozvole i započne gradnju, jer se u protivnom zemljište vraća Općini.

četvrtak, 2. kolovoza 2012.

Novi dom za umirovljenike gradit će se na mjestu stare bolnice

Unatoč sredini ljeta i godišnjim odmorima u Županiji krapinsko - zagorskoj imaju pune ruke posla. Raspisana su dva natječaja, jedan za prodaju nekretnine stare bolnice u Zaboku, koja bi trebala prerasti u dom za stare i nemoćne, a drugi natječaj vezan je za energetsku učinkovitost. Ideja da se na mjestu stare bolnice sagradi dom stara je nekoliko godina.

Županija taj važan projekt planira realizirati prema Urbanističko-arhitektonskoj studiji koja predviđa rekonstrukciju postojeće zgrade i gradnju novih prostora ukupne veličine od 5000 četvornih metara, te uređenje okoliša od 1500 četvornih metara. U budućem će se domu moći smjestiti 170 osoba u 78 komfornih soba, s mnoštvom pripadajućih sadržaja. To je ono što je Zagorju potrebno, čulo se često na sjednicama Skupštine.

ponedjeljak, 30. srpnja 2012.

I u krizi niska komunalna naknada privlači ulagače u Svetu Nedjelju

Godišnji je gradski proračun Svete Nedjelje 60-ak milijuna kuna. Najviše se namiri od poreza na dohodak (48 milijuna kuna), a ostatak od komunalne naknade i ostalih izvora. Gradonačelnik Prahin kaže daje u prvih šest mjeseci prihodovna strana proračuna izvršena s 49,98 posto, a rashodovna s 48,5 posto, pa su u plusu 800 tisuća kuna.

Intenzivnije ulaganje počelo je još 2006. i tada su bili negdje oko 20. mjesta u zemlji. Danas imaju četiri poslovne zone, a prva je počela raditi početkom 90-ih prošlog stoljeća stanovi Zadar. Prahin ponovo u razgovoru naglašava važnost infrastrukture, a način kako je ona građena također je malo drukčiji od većine primjera u zemlji. Još i prije njegova mandata vodila se takva politika da tadašnja općina nije otkupljivala zemlju pa gradila skupe poslovne zone, nego je bila posrednik između vlasnika zemlje i investitora.

Došlo još desetak tvrtki od početka krize 2008. do danas u Svetu Nedelju došlo je desetak velikih tvrtki, godišnje prosječno tri, s puno zaposlenika.

ponedjeljak, 23. srpnja 2012.

Još 60 novih gradskih stanova krajem 2013.

Obnova Paviljona Gradski vrt u punom je jeku, a radnike tvrtke Zuber, angažirane na tom poslu, jučer je obišao i osječki gradonačelnik Krešimir Bubalo u pratnji svojih suradnika. Radovi su vrijedni 12 milijuna kuna i zadovoljni smo njihovom dinamikom.

Vjerujem da neće biti problema s uvjetima konzervatora te da će mali oglasnik objekt do kraja godine biti pod krovom, a tada se može krenuti i na uređenje unutrašnjosti. Svjesni smo da je ugovor potpisan na četiri godine, ali se nadamo da bi do kraja 2013. godine Paviljon mogao biti uređen u cijelosti.

Osječani će dobiti plesnu dvoranu i kavanu, a sa stražnje strane Paviljona planirana je nogometna akademija, za što se očekuje i pomoć Hrvatskog nogometnog saveza - rekao je Bubalo.

četvrtak, 19. srpnja 2012.

Stanovi uz pomoć države, ali i 20 % gotovine

Gotovo pa nezamijećeno, Ministarstvo graditeljstva na čelu s HNS-ovcem Ivanom Vrdoljakom, na mala vrata uvodi stari Čačićev model POS plus, kroz koji će se pokušati prodati mnogobrojni novi stanovi na tržištu, koji do sada nisu uspjeli pronaći kupce.

U saborskim je klupama, naime, u utorak navečer, kao zadnja točka dnevnog reda, raspravljen izmijenjeni Zakon o POS-u, programu poticane stanogradnje, kroz koji je unatrag deset godina i/građeno i prodano 5.500 stanova, a u izmijenjeni je nekretnine Zadar zakon uvršten i novi, samo jedan članak, koji otvara vrata Čačićevom POS plus programu. Svoj je program Čačić, tada oporbenjak, 2010. godine predložio Vladi Jadranki Kosor, a ona ga odbila.

ponedjeljak, 16. srpnja 2012.

Stanovi u Zagrebu pojeftinili 2,6 posto - kvadrat je 1.707 eura



Split postavio 6 posto
Prosječna tražena cijena stana na Jadranu u odnosu na svibanj niža je 0,5 posto i iznosi 1.713 eura/m2. U odnosu na godinu dana ranije tražena cijena stanova je niža za 5,2 posto. Kada pogledamo kretanje cijena stanova u najvećim hrvatskim gradovima, cijene stanova apartmani Zadar u Splitu su u odnosu na lipanj 2011. narasle za 6 %, dok su u Rijeci pale za svega 0,1%.

Prosječna tražena cijena stana u Splitu u lipnju iznosi 2.448 eura/m2, a u Rijeci znatno manje, 1.590 eura/m2. Cijene stanova u Osijeku u odnosu na prošlu godinu pale su za 2,4%.

Mjesečna najamnina za 50 kvadrata bit će 1350 kuna


U sljedeće dvije godine, od 2103. do 2015., Vlada namjerava kupiti 3000 stanova i ponuditi ih u najam građanima koji su kreditno nesposobni, uz fiksnu najamninu od 27 kuna po četvornome metru.

Drugim riječima, stan od 50 kvadrata stajao bi mjesečno 1350 kuna,a razmišlja se i o mogućnosti da se za neko vrijeme stanarima ponudi otkup stanova u kojima žive, dok bi im se uplaćena najamnina uračunala u prodajnu cijenu stana. Dio je to Strategije Vladinih nekretnine programa u razdoblju od 2013. do 2015., koju je Vlada prihvatila na svojoj posljednjoj sjednici.

utorak, 3. srpnja 2012.

Privatnici se žale da ne mogu iznajmiti lokale

Inicijativa jedne od zagrebačkih političkih opcija da se prazni, često i zapušteni poslovni prostori u našem glavnom gradu, napune na način da se iznajme za jednu kunu, tako što bi se u njih pustili poduzetnici i obrtnici s kreativnim idejama, nešto je što je uzburkalo duhove u Zagrebu. No, može li se ova ideja preslikati i na Osijek, jer jasno je vidljivo 
novogradnja Velika Gorica kako je i u nas, posebice u središtu grada, više praznih nego punih poslovnih prostora. U naravi ne, jer većina od 420 lokala kojima gospodari Grad Osijek iznajmljeni su. 

srijeda, 13. lipnja 2012.

Nakon ulaska u EU stanovi će se moći prodati samo s energetskom iskaznicom


S 25 tisuća kuna kažnjava se i pravna osoba – investitor, ako prije početka korištenja građevine, odnosno njezinog posebnog dijela, ne ishodi energetski certifikat.
Investitori svih novih zgrada, za koje se zahtjev za izdavanje uporabne dozvole podnosi od 10. veljače ove godine, moraju ishoditi prije toga i energetski certifikat, što znači da kupci tih stanova ne bi trebali certifikat nakon ulaska Hrvatske u EU više ishoditi sami.
Vlasnici postojećih, starijih zgrada, bilo da su građene početkom prošlog stoljeća, ili u siječnju ove godine, bit će dužni certifikat osigurati i dati ga na uvid potencijalnom stanovi Sućidar prodaja kupcu ili unajmljivaču. Ne učine li to, dakle, bit će kažnjeni. Izdani certifikat vrijedi deset godina.

utorak, 5. lipnja 2012.

U četiri godine cijene pale i 40 posto

Kao i svake godine uoči turističke sezone agencije koje se bave posredovanjem u trgovini nekretninama zaprimaju bezbroj upita o apartmanima i stanovima na moru. Kriza koja je unazad nekoliko godina pogodila sve grane gospodarstva, pa i ovu posredničku, nije toliko bacila na koljena preprodavače kao što se očekivalo. I dok jedni bilježe pad prometa od čak 40 posto, drugi se hvale dobrom poslovnom godinom. 

Ujednačen je stav o kupcima za koje trgovci kažu da su uglavnom stranci čiji je interes usredotočen na manje apartmane i stanove uz more. Preferiraju nekretnine Zadar manja turistička mjesta poput Fazane i Premanture, dok se potražnja za stanovima u gradovima kao što je Pula ne mijenja. Cijene stanova su također pale, nekih i za 40 posto. Najviše kupuju Talijani i Slovenci. Ono što međutim i dalje buni kupce su cijene stanova starogradnje u urbanim centrima. 

ponedjeljak, 4. lipnja 2012.

Dječiji rođendan za pamćenje


Za sigurnost Vaše djece, ali i organizaciju cjelokupne zabave pobrinuti će se pedagoški nadzor   dva profesora kineziologije.

Ponuda Dana facebook uključuje:
- DJ će Vašoj djeci omogućiti pravi disco program uz mnoštvo glazbenih i plesnih igara
- Osigurana je i preeeefina slavljenička torta, sokovi i grickalice
- Dijete može birati između tri torte: čokolada, vanilija ili voćna torta
- Torta je namijenjena za dvadesetero djece
- Dijete, također, ima i širok izbor likova iz crtića koji su dio rođendanske torte
- Sokovi su 100% prirodni s okusom naranče, jabuke i breskve – ledenog čaja

četvrtak, 31. svibnja 2012.

Novi projekti u Splitu

Što se s projektom sad događa?
Splitska udruga poslodavaca prezentirala ga je gradu i županiji i svi su dali podršku, u procesu smo plasiranja te ideje na tržištu kapitala... Moram reći da to ne radimo baš sustavno, to je više sporadična aktivnost mog partnera i mene... inače, projekt nema neku institucionalnu poziciju.

Za razliku od Križnog puta na Srđu.
Srđ je u odnosu na Split mali, komorni projekt. Dubrovnik i Udruga branitelja htjeli su obilježiti 6. prosinca, kad je Grad u Domovinskom ratu obranjen na zadnjoj liniji. Obilježit će se uređenjem stare povijesne staze koja od Grada vodi do Srđa, tako fenomenalno dobro položene da se i teški srčani bolesnik bez ikakvih problema može popeti do tvrđave...

Dijelom su je gradnja i cesta pojeli, ali u dijelovima u kojima nije uništena zahtijeva samo dobru sanaciju. Raspisan je natječaj za izradu reljefa križnih postaja, pozvani nekretnine Zadar renomirani hrvatski i strani kipari, i to je već završeno. Tek tad su shvatili da nemaju pravo rješenje za postaciju postaja, i da je uređenje staze delikatan posao, vezan i za konzervatorske službe, uređenje cijelog Srđa kao specifičnog urbanog parka...

Nakon prve prezentacije projekt je jako dobro primljen. Zadar danas figurira kao grad koji se preporodio, procvao, postao in, nakon što je dugo bio problematičan, grad-slučaj... Kako se danas u Zadru živi?

Grad-slučaj... mislim da su to dosta iskonstruirane teze. U Zadru se živjelo jednako i prije no što je postao grad-slučaj. Za razliku od mnogih naših gradova, a i od većine jadranskih, Zadar je otvoreni grad. Otvoren za druge ljude i ideje, ne samo za one autohtone i, rekao bih, autarkične, koje nastaju u okruženju čaršije ili domorodaca ili onih koji su fetivih domorodaca, pa je jedino ono što oni misle o svom gradu ispravno, a ono što bi netko drugi mislio se, u najmanju ruku, stavlja pod debelo povećalo.

Zadar jako dobro zna da nije bitno odakle dolazi ideja, nego koliko je ona dobra za grad. Na primjer, sveučilišni ambijent se profilira, oblikuje vlastiti identitet, koji postaje puno zanimljiviji nego sheme učenja, studiranja, znanosti... u središtu poput Zagreba. Dakle, ono što je nekad bila otužna sveučilišna periferija, danas se promeće u novu kvalitetu. To je dovelo do toga daje Zadarsko sveučilište u zadnjih desetak godina dobilo 50 doktora znanosti koji nisu završili studij u Zadru, nego su ovaj grad izabrali kao mjesto svoje budućnosti... i mjesto gdje će se moći realizirati i dobro živjeti u zdravom i tolerantnom okruženju. Njih desetak dolazi s europskih ili američkih sveučilišta. To je najveća sreća za jedan grad, da počne privlačiti kvalitetnu ljudsku supstancu...

ponedjeljak, 26. ožujka 2012.

Traži se luksuzni najam u Zagrebu

Luksuz i privatnost nemaju cijenu. Tako je barem kada je u pitanju najam elitnih stanova ili kuća. Ovakav način stanovanja izbor je onih koji si ga mogu priuštiti, a tržište najma luksuznih nekretnina u Zagrebu u posljednje je vrijeme u porastu. To je jako popularan način najma koji u Zagrebu ima tendenciju rasta zbog ograničenog broja luksuznih nekretnina za takav tip najma te zbog povećane potražnje.


Pantovčak, Tuškanac, Zelengaj, Prekrižje i Vrhovec najpopularnije su zagrebačke četvrti s vilama, no na tržištu trenutačno ima jako malo luksuznih nekretnina koje bi iznajmljivanje stanova zadovoljile istančane ukuse klijenata. To su klijenti kojima nije presudna cijena već ono što im nekretnina pruža, njezin sadržaj, opremljenost, okruženje. Najčešće su to ambasadori, atašei, bankari, revizori, farmaceuti i estradnjaci.

utorak, 20. ožujka 2012.

Pričekajte novi zakon o legalizaciji

Ministarstvo graditeljstva moglo bi odgoditi rok za legalizaciju nekretnina do 31.prosinca 2013. Produljenje roka najavljeno je kako bi se što većem broju hrvatskih građana omogućilo da na vrijeme okončaju postupak legalizacije svojih nelegalno izgrađenih objekata do 30. studenog 2009. Taj rok je bivša, Kosoričina Vlada odredila kao glavni uvjet za legalizaciju, a primjenjuje ga i nova Vlada. 

No, Vlada Zorana Milanovića ipak razmišlja da za godinu dana produlji rok. Kada je u studenom prošle godine Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama stupio na snagu, očekivalo se da će građani pohrliti legalizirati svoje nekretnine Dubrovnik , pa je kao krajnji rok do kada to moraju učiniti bio određen datum 31. prosinca 2012. Očekivala se tada legalizacija oko 150 tisuća objekata. No očito je da su zbog cijene izrade geodetskih elaborata i naknada, projektne dokumentacije, komunalnih i vodnih doprinosa, nužnih za legalizaciju, mnogi odlučili pričekati. 

srijeda, 14. ožujka 2012.

Broj zaposlenih u građevini najmanji od travnja 2005.

ANALIZA - Prema posljednjim podacima DZS-a broj izdanih odobrenja za građenje bilježi razmjerno snažan pad u siječnju.
Tako je izdano 592 odobrenja (najniža razina od siječnja 2008.) što predstavlja pad od čak 14,2% na godišnjoj razini. Od ukupnog broja izdanih odobrenja za građenje 82,8% odobrenja izdano real estate Croatia je za zgrade stoga je razmjerno snažan pad posljedica prvenstveno pada broja izdanih odobrenja za gradnju zgrada (-16% godišnje).

ponedjeljak, 12. ožujka 2012.

Etažirano manje od 20 posto stanova, a rok je kraj godine

Budući da u Hrvatskoj nijedna od institucija nije vodila evidenciju o broju etažiranih stanova, nema pouzdanih podataka o etažiranim i neetažiranim stambenim zgradama. Kako bi se olakšalo, odnosno pojednostavnilo formiranje odgovarajućih parcela u zemljišnoj stanovi Zadar knjizi te upis objekata, sredinom 2006. godine je donesen Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima kojim je pojednostavljeno etažiranje. 
Potkraj 2009. novim Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima dodatno je pojednostavljen taj postupak, nakon čega je i ministar pravosuđa 2010. donio Pravilnik o povezivanju zemljišne knjige i Knjige položenih ugovora i upis vlasništva posebnog dijela nekretnine,

četvrtak, 9. veljače 2012.

Cijene nekretnina još uvijek ne padaju

Spuštanjem cijene banke bi pokvarile svoju bilancu, tako i svoj bonus, što znači da stanovi neće pojeftiniti dok god bankama ne ponestane tekućeg novca. U skoroj budućnosti, drugim riječima, malo vjerojatno. Indirektni krivac je, smatra Karakaš, i država, odnosno nepostojanje stambene politike. Banke nekretnine Split ovih dana ipak ponovno kreću u akcijsku ponudu stanova koje su gradili njihovi klijenti - Erste banka je ponudila 600-tinjak stanova, mahom na zagrebačkom području, koje je gradilo 40 građevinskih tvrtki, njenih klijenata. Cijene su snižene od 25 do 30 posto, i kreću se od 890 do2.900 eura po četvornom metru. Fiksna kamata iznosi 4,5 posto za prve četiri godine otplate kredita, nakon čega se usklađuje s redovnom kamatnom stopom za stambene kredite u Erste banci.

utorak, 7. veljače 2012.

Istranima 43 subvencionirana stambena kredita

Nova hrvatska Vlada u ovoj godini nastavlja subvencionirati kredite za kupnju stanovi, čime se nastavlja na projekt koji je bivša vlast pokrenula lanjskog ožujka. Tada je na snagu stupio Zakon o subvencioniranju i državnom jamstvu stambenih kredita i određen cilj da se do konca ove godine proda 1.900 stanova. Iz Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) ističu da su dosad odobrena 1.462 subvencionirana stambena kredita, od čega 43 u Istarskoj županiji.

ponedjeljak, 16. siječnja 2012.

Kvadrat oduzetog terena vrijedi 700 eura, a država plaća 13 kuna!

Država bi trebala brinuti o svojim građanima. Pa se tako i Republika Hrvatska brine. Još je, naime, 1996. godine donesen Zakon o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine koji je, s manjim izmjenama, na snazi i danas. Pa su, prema tom Zakonu, mnogi građani obeštećeni. Ili će to uskoro biti. Ovisno o brzini kojom se provodi proces nadoknade štete. Jedan od takvih je i Milidar Vojnović, mještanin Duća koji na području omiškoga Ribnjaka ima ukupno 1895 četvornih metara zemljišta. Bolje stanovi Vrbani  rečeno, imao je dok ga 1959. godine ondašnja vlast njegovu ocu nije oduzela tri parcele.