utorak, 29. ožujka 2011.

Stambeni krediti

Osobe koje planiraju gradnju ili renoviranje apartmana financirati turističkim kreditom mogu računati na raznoliku ponudu banaka koje traže zalog nekretnine za zaduženje veće od 15.000 eura, a neće sve odobriti kredit u visini vrijednosti nekretnine. Među šest velikih banaka koje smo kontaktirali, tri imaju posebne turističke linije za ovu namjenu. Vlasnicima apartmana neki osiguravatelji nude posebne police za osiguranje takvih nekretnina. Tako iz Croatia osiguranja kažu daje moguće osigurati stvari u apartmanu, odgovornost iznajmljivača u svojstvu privatne osobe, kao i cijeli niz dopunskih osiguranja.

Primjerice, za 340 kuna godišnje premije za apartmane sa šest postelja u nastanjenom građevinskom objektu osiguravaju se stvari u apartmanima, gotov novac i plemeniti metali u zaključanom spremištu, umjetnine, odgovornost iznajmljivača u svojstvu privatne osobe, boje na zidu i građevinskoj stolariji, obloge na podu, zidu i stropu te podovi, dopunsko osiguranje uobičajenih troškova pronalaženja oštećenja na vodovodnim i odvodnim cijevima kućne kanalizacije, stakla na vratima i prozorima.

Ako je riječ o apartmanu u nenastanjenom građevinskom objektu, onda je godišnja premija veća i iznosi oko 520 kuna. I Basler osiguranje u ponudi ima police namijenjene vlasnicima turističkih apartmana. Primjerice, vlasnik apartmana od 50 metara četvornih sa šest postelja može za 513 kuna godišnje premije dobiti osnovno osiguranje stvari te osiguranje gostiju od nesretnog slučaja.

Iz Erste banke kažu da su u 2010. godini odobrili građanima više od osam milijuna kuna turističkih kredita za kupnju, dogradnju ili izgradnju novih turističkih, sportskih i ugostiteljskih kapaciteta, za njihovu adaptaciju, uređenje i opremanje, kupnju plovila i druge opreme za turističku djelatnost, te za zatvaranje namjenskih turističkih kredita odobrenih u drugim bankama. Maksimalni iznos ovisi o ocjeni kreditne sposobnosti klijenta, a kamata se kreće u rasponu od 6,99 do 8,80 posto.

Ta se cijena umanjuje za 0,2 postotna poena za kredite namijenjene za objekte s četiri i pet zvjezdica. Maksimalni rok otplate je 15 godina, uz mogućnost počeka do 18 mjeseci. Erste za kredite veće od 7000 eura traži jamca ili policu životnog osiguranja, a moguće je jamstvo turističke agencije s kojom korisnik kredita ima sklopljen ugovor o zastupanju i preko koje ostvaruje prihode od turizma. Za kredite veće od 15.001 euro banka traži hipoteku u omjeru 1:1.

Raiffeisenbank (RESA) građanima koji se bave iznajmljivanjem smještajnih ili turističkih kapaciteta nudi do 50.000 eura na 15 godina za kupnju, izgradnju, dovršenje, dogradnju, rekonstrukciju te adaptaciju, uređenje i opremanje po kamati od 7,75 posto. Iznos kredita za uređenje i opremanje može biti najviše do 35 posto procijenjene nove građevinske vrijednosti stana ili 50 posto kuće, odnosno 500 eura po kvadratu stana. Za kredite koji premašuju 15.000 eura banci je potrebno ponuditi hipoteku na stambenoj nekretnini, a maksimalno se može dobiti 65 posto procijenjene vrijednosti. Za ove je kredite moguće ugovoriti poček do 12 mjeseci, koji se uključuje u rok otplate, ali se za vrijeme korištenja počeka plaćaju mjesečne kamate za kredit. Iz RBA kažu da građani mogu koristiti i njihov klasični stambeni kredit na rok otplate od 20 godina. Za izgradnju apartmana mogu se zadužiti na maksimalno 200.000 eura po kamati od 6,50 do 6,95 posto, a do 100.000 eura za adaptaciju apartmana po kamati od sedam do 7,50 posto.

Hypo banka ima u ponudi turističke kredite za građane u obiteljskom, ruralnom i agroturizmu, s valutnom klauzulom u eurima po kamati od 7,50 posto. Namjena tih kredita je financiranje izgradnje, adaptacije i opremanja turističkih kapaciteta, vanjskih i unutrašnjih građevinskih radova i postavljanje instalacija, opremanje građevinskom stolarijom, klima-uređajima, opremanje kuhinja i kupaonica, opremanje podnim oblogama, nabava namještaja i električnih uređaja, ostali radovi unutrašnje adaptacije i modernizacije postojećih turističkih kapaciteta, postavljanje bazena... Krediti veći od 25.000 eura.

U Zagrebačkoj banci za izgradnju i kupnju apartmana nude klasične stambene kredite i zelene kredite namijenjene poticanju energetske učinkovitosti. Iznos kredita može biti do 250.000 eura, uz rok otplate do 30 godina, a kamata se kreće od 5,50 do 6,35 posto i fiksne su, ovisno o vrsti kredita jednu ili dvije godine. Banka za kredite veće od 15.000 eura, uz založno pravo na nekretnini, traži policu osiguranja od nezgode korisnika kredita i osiguranja od požara nekretnine. Mjesečni anuitet za zeleni stambeni kredit od 100.000 eura na 30 godina otplate iznosi 567,80 eura, a kod ostalih stambenih kredita - 609,24 eura. Predviđene i fiksne kamate otplaćuju se na rok do 15 godina, s tim da je moguće dogovoriti poček do godine dana. Ove turističke kredite moguće je dobiti i kao kratkoročne kunske kredite u iznosu do 40.000 kuna na rok otplate od šest do 12 mjeseci i uz kamatu od 6,75 do 7,65 posto.

I iz ove banke navode da građani mogu za gradnju i renoviranje apartmana podići klasične kredite za adaptaciju kuće ili prodaju stana uz valutnu klauzulu u eurima u iznosima do 75.000 eura na 30 godina otplate uz kamatu od 6,80 do 8,10 posto, ovisno o statusu klijenta.30 godina, s kamatama što se kreću od 5,29 do 6,85 posto, ovisno o modelu, a u nekima imaju predviđene i fiksne kamate od jedne ili dvije godine otplate. I njihovi se krediti mogu dobiti bez jamaca, ali uz police osiguranja nekretnine, životnog osiguranja korisnika, osiguranja od nezgode, založno pravo na nekretnini od 80 do 100 posto vrijednosti nekretnine ovisno o modelu kredita... Mjesečni anuiteti za stambene kredite od 100.000 eura na 30 godina otplate startaju od 586,79 eura.

Stambeni kredit za izgradnju i adaptaciju apartmana nemaju ni u Societe Generale Splitskoj banci, u kojoj kažu da za tu namjenu odobravaju klasične kredite po 6,55 posto kamate u iznosima od 10.000 eura pa naviše. Rok otplate je do 30 godina, poček do 12 mjeseci uz plaćanje kamate. Instrumenti osiguranja koje traže su založno pravo ili prijenos prava vlasništva na nekretnini, polica životnog osiguranja ili kreditno sposobni jamci, ovjerene izjave o suglasnosti i zadužnice za sve sudionike u kreditu. Mjesečna rata za stambeni kredit u Splitskoj banci težak 100.000 eura na rok otplate od tri desetljeća iznosi 641,75 eura.

Autor/Izvor: Sanja Štapić/Dubrovački vjesnik/PressCut

četvrtak, 17. ožujka 2011.

Legalnost agencije provjerite u registru

Prije samo tri-četiri godine posredovanje u prometu nekretninama gotovo da je bilo sinonim za dobru i laku zaradu i u tu je djelatnost ulazio svatko tko je smatrao daje dovoljno spretan i okretan da spoji kupca i prodavatelja i od njih dobije posredničku proviziju. Anarhično stanje počelo se sređivati krajem 2007. kad je prihvaćen Zakon o posredovanju u prometu nekretnina. Zakon je odredio da se posredovanjem mogu baviti samo tvrtke i obrti registrirani za tu djelatnost, propisao uvjete koje moraju ispuniti, a među njima i taj da svaka agencija ima barem jednog posrednika s položenim stručnim ispitom i upisanim u Imenik posrednika Hrvatske gospodarske komore. Velik broj posrednika iz kuhinje počeo je polako nestajati, a onda je došla kriza i drastičan pad kupoprodaja koji su s tržišta nekretnina počeli mesti i legalne posrednike.

U Udruženju poslovanja nekretninama HGK procjenjuju da je takvih od 25 do 30 posto od 995 koliko ih je upisano u Registar. Ako je suditi po Registru, broj tvrtki i obrta ne smanjuje se. Dapače, stalno raste. No iz kontakata s kolegama doznajem da se zbog drastična pada prometa znatno smanjuje broj zaposlenika u agencijama - kaže Dalibor Lukenda iz osječke agencije Goldal i vlasnik portala Agenti.hr. Slično govore i brojni drugi posrednici koje smo anketirali, ali mnogi među njima upozoravaju kako se zbog recesije ponovno širi siva zona. Male agencije, najčešće obiteljski obrti, stavljaju obrt u mirovanje, ali i dalje rade.

Posrednici koji unatoč teškoćama posluju prema svim zakonskim propisima zbog toga su ljuti na inspektore rada jer obilaze isključivo registrirane agencije. Priznaju da sigurno ima i registriranih koje ne poštuju sve zakonske uvjete, ali inspekcija nipošto ne bi smjela zaobilaziti ilegalce. U tri godine četiri su nam puta dolazili kontrolirati poslovanje. Na pitanje zašto ne kontroliraju one koji rade na crno, kazali su da im ne mogu ući u stanove i neka im mi pripremimo klopku u kojoj će ih uhvatiti na djelu- potužili su se u jednoj zagrebačkoj agenciji ne želeći da joj se navodi ime zbog mogućih neugodnosti.

Kupci često nisu svjesni koje s re posljedice mogu imati koristeći se uslugama agenata koji ne posluju legalno, ističe Jasminka Fišer Gavranović iz Alfa nekretnina i potpredsjednica udruženja poslovanja nekretninama u Županijskoj komori Šibenik, napominjući kako neki klijenti još ne shvaćaju da registriranim agencijama zapravo plaćaju sigurnost svoje kupoprodaje. Kupcima i prodavateljima nekretnina kojima je u takvoj situaciji teško procijeniti tko radi legalno, a tko na crno ne preostaje ništa drugo nego prije angažmana posrednika provjeriti njegov status. Prvo u Registru i Imeniku HGK, a još je bolje i sigurnije raspitati se o agenciji i agentima u onih koji su se već koristili njihovim uslugama

Autor/Izvor: Branka Crnčević/Večernji list/PressCut