četvrtak, 17. ožujka 2011.

Legalnost agencije provjerite u registru

Prije samo tri-četiri godine posredovanje u prometu nekretninama gotovo da je bilo sinonim za dobru i laku zaradu i u tu je djelatnost ulazio svatko tko je smatrao daje dovoljno spretan i okretan da spoji kupca i prodavatelja i od njih dobije posredničku proviziju. Anarhično stanje počelo se sređivati krajem 2007. kad je prihvaćen Zakon o posredovanju u prometu nekretnina. Zakon je odredio da se posredovanjem mogu baviti samo tvrtke i obrti registrirani za tu djelatnost, propisao uvjete koje moraju ispuniti, a među njima i taj da svaka agencija ima barem jednog posrednika s položenim stručnim ispitom i upisanim u Imenik posrednika Hrvatske gospodarske komore. Velik broj posrednika iz kuhinje počeo je polako nestajati, a onda je došla kriza i drastičan pad kupoprodaja koji su s tržišta nekretnina počeli mesti i legalne posrednike.

U Udruženju poslovanja nekretninama HGK procjenjuju da je takvih od 25 do 30 posto od 995 koliko ih je upisano u Registar. Ako je suditi po Registru, broj tvrtki i obrta ne smanjuje se. Dapače, stalno raste. No iz kontakata s kolegama doznajem da se zbog drastična pada prometa znatno smanjuje broj zaposlenika u agencijama - kaže Dalibor Lukenda iz osječke agencije Goldal i vlasnik portala Agenti.hr. Slično govore i brojni drugi posrednici koje smo anketirali, ali mnogi među njima upozoravaju kako se zbog recesije ponovno širi siva zona. Male agencije, najčešće obiteljski obrti, stavljaju obrt u mirovanje, ali i dalje rade.

Posrednici koji unatoč teškoćama posluju prema svim zakonskim propisima zbog toga su ljuti na inspektore rada jer obilaze isključivo registrirane agencije. Priznaju da sigurno ima i registriranih koje ne poštuju sve zakonske uvjete, ali inspekcija nipošto ne bi smjela zaobilaziti ilegalce. U tri godine četiri su nam puta dolazili kontrolirati poslovanje. Na pitanje zašto ne kontroliraju one koji rade na crno, kazali su da im ne mogu ući u stanove i neka im mi pripremimo klopku u kojoj će ih uhvatiti na djelu- potužili su se u jednoj zagrebačkoj agenciji ne želeći da joj se navodi ime zbog mogućih neugodnosti.

Kupci često nisu svjesni koje s re posljedice mogu imati koristeći se uslugama agenata koji ne posluju legalno, ističe Jasminka Fišer Gavranović iz Alfa nekretnina i potpredsjednica udruženja poslovanja nekretninama u Županijskoj komori Šibenik, napominjući kako neki klijenti još ne shvaćaju da registriranim agencijama zapravo plaćaju sigurnost svoje kupoprodaje. Kupcima i prodavateljima nekretnina kojima je u takvoj situaciji teško procijeniti tko radi legalno, a tko na crno ne preostaje ništa drugo nego prije angažmana posrednika provjeriti njegov status. Prvo u Registru i Imeniku HGK, a još je bolje i sigurnije raspitati se o agenciji i agentima u onih koji su se već koristili njihovim uslugama

Autor/Izvor: Branka Crnčević/Večernji list/PressCut

Nema komentara:

Objavi komentar