Unatoč nastojanjima dužnika da pravodobno podmiruju svoje financijske obveze, kao i banaka koje im nastoje izaći u susret davanjem počeka i ostalih olakšica, određeni broj nekretnina završi u ovršnom postupku. U Očevidniku nekretnina i pokretnina pri HGK koje se prodaju u ovršnom i stečajnom postupku 15. rujna 2010. bila su upisana 10.634 predmeta, od toga se 8356 predmeta odnosi na nekretnine koje su se prodavale u ovršnom postupku. Pri tome je aktivno 845 oglasa, aktivno znači da se odnose na nekretnine za koje će se dražbe tek održati Najam poslovnog prostora.
Od ukupnog broja najavljenih dražbi u Splitsko-dalmatinskoj županiji radi se o njih devet, sedam stanova i dvije kuće. Stanovi su uglavnom u Splitu (pet) te po jedan u Trogiru i Drnišu, dok se jedna kuća, procijenjena na dva milijuna kuna, nalazi u Šestanovcu, a druga, procijenjene vrijednosti od 2,8 milijuna kuna, u Supetru. Najčešći razlog dospijevanja na bubanj jest neredovito plaćanje rata kredita, podignutog za vlastite ili potrebe neke druge osobe, uglavnom iz užeg ili šireg obiteljskog kruga prodaja stanova.
Takvi konkretni primjeri su dva stana u Splitu, koji su u postupku ovrhe zbog neredovitog otplaćivanja hipotekarnog kredita (jedan Štedionici Mediteran, a drugi Privrednoj banci Zagreb). Razlika je, međutim, što je vlasnik stana u kvartu Lokve, procijenjenog na 569.156 kuna, svoju nekretninu založio za kredit koji je po-digla druga osoba, dok je vlasnik stana na Mejama, procijenjenog na 4,2 milijuna kuna, osobno bio neredoviti platiša. Banka je ovrhu stana na Mejama pokrenula radi naplate 66.000 eura (glavnica i kamata) što je puno manje od procijenjene vrijednosti stana koji valja prodati da bi se ta potraživanja naplatila stanovi Zagreb.
Prema podacima iz Očevidnika u Dubrovačko-neretvanskoj i Zadarskoj županiji, u ovrhu su dospjeli po jedan stan, razlika je pak u broju kuća, u Dubrovačko-neretvanskoj radi se o dvjema kućama (Metković i Cavtat), a u zadarskoj županiji o četirima. U Šibensko-kninskoj županiji u postupku su dva stana i čak osam kuća. Za usporedbu, u gradu Zagrebu u postupku ovrhe aktivno je 19 stanova, vrijednosti od 217.000 do 3,2 milijuna kuna, i 15 kuća.
Izvor/autor: Slobodna Dalmacija/PressCut
Nema komentara:
Objavi komentar