srijeda, 5. ožujka 2014.

Milijuni praznih objekata u Europi

LONDON - Na milijune kuća i stanova u Europi je prazno, navode britanski mediji. Toliko, da bi se moglo sve beskućnike iz Europske unije zbrinuti u tim praznim objektima. Kad bi se mogla otvoriti vrata svih praznih objekata u zemljama članicama EU-a i pružiti ih na raspolaganje beskućnicima, onda više nitko ne bi morao živjeti na ulici. I pored toga, praznih objekata bi bilo dovoljno.
U Europskoj uniji je više od jedanaest milijuna kuća i stanova prazno, piše britanski list „The Guardian". Procjenjuje se da u EU-u živi 4,1 milijuna beskućnika. Teoretski bi svaki beskućnik imao više od jednog krova nad glavom ukoliko bi se beskućnike smjestilo u te prazne objekte.
The Guardian je prikupio informacije u različitim zemljama. Tako na primjer u Njemačkoj ima više od 1,8 milijuna kuća koje su prazne, u Italiji dva milijuna, a u Velikoj Britaniji oko 700.000. Najlošija je situacija u Španjolskoj, u kojoj je prazno 3,4 milijuna kuća i stanova, što je 14 posto od ukupnog broja nekretnina. U proteklih deset godina se broj praznih objekata u Španjolskoj povećao za više od deset posto. U susjednom Portugalu se broj praznih objekata između 2001. i 2011. godine povećao za 35 posto; 2011. je u toj zemlji bilo prazno 700.000 objekata.
The Guardian piše da su mnogi objekti, koji su danas prazni, sagrađeni za vrijeme „stambenog booma", dakle prije izbijanja financijske krize. U tim kućama nikada nije nitko živio. U mnogim slučajevima je riječ o investicijskim projektima. U južnoj Europi su, recimo, mnoge kuće prazne u turističkim mjestima. Investitori nakon izbijanja krize više nisu mogli pronaći kupce. Stotine tisuća kuća, koje nisu dovršene, bile su navodno planirane kako bi se pogurao porast vrijednosti već sagrađenih kuća.
„To je šokirajuće, štoviše nepošteno", kaže Karima Delli, članica frakcije Zelenih u Europskom parlamentu.
Ona u razgovoru za Deutsche Welle kaže da ju to ne iznenađuje:
„Nažalost, problem praznih objekata, čiji su vlasnik banke, široko je rasprostranjen."
Delli je član Odbora za zapošljavanje i socijalna pitanja. Prije svoje političke karijere je pripadala skupni skvotera u Parizu, koja je htjela skrenuti pozornost medija na fenomen praznih objekata. Samo u Parizu je 200.000 nekretnina prazno, a u cijeloj Francuskoj dva milijuna.
„Zastupnici u parlamentima zemalja članica su svjesno ignorirali činjenicu da gospodarska kriza vodi ka stambenoj krizi", kaže ta francuska zastupnica u Europskom parlamentu. Ona navodi da beskućnici postaju sve mlađe osobe.
„Ponekad su pogođene obitelji s malom djecom i radnici koji ne zarađuju dovoljno da sebi mogu priuštiti stan sa svim režijama", kaže Delli nekretnine Split

Nema komentara:

Objavi komentar