četvrtak, 10. srpnja 2014.

Nastavak pada proizvođačkih cijena industrijskih proizvoda

U lipnju su, prema posljednjim podacima DZS-a, proizvođačke cijene zabilježile pad i na mjesečnoj i na godišnjoj razini. Spomenuti pad predstavlja nastavak negativnog niza godišnjih stopa pada četrnaesti mjesec za redom. U promatranom mjesecu cijene ukupne industrije zabilježile su pad od 2,1% u odnosu na lipanj 2013. (mjesečno -0,3%). Deflatornim pritiscima pridonio je pad proizvođačkih cijena industrijskih proizvoda i na domaćem i na nedomaćem tržištu cijena.  Na nedomaćem tržištu cijene su u lipnju bile niže za 0,9% godišnje odnosno -0,6% mjesečno. I u Hrvatskoj su cijene nastavile s jedanaestomjesečnim negativnim nizom, pa su cijene pri proizvođačima zabilježile godišnji pad od 2,9% što je nešto snažniji pad od naših očekivanja (-2,4%) dok je na mjesečnoj razini zabilježen pad od 0,2%.
Promatrajući prema kategorijama GIG-a sve kategorije izuzev trajnih proizvoda za široku potrošnju (+0,2% godišnje) bilježe niže cijene u odnosu na isti mjesec prošle godine. Tako su cijene intermedijarnih proizvoda zabilježile godišnji pad od 3,1%, energija -4,1%, kapitalni proizvodi -0,5% dok su netrajni proizvodi za široku potrošnju zabilježili pad cijena za 2,5%. Prema područjima i odjeljcima NKD-a opskrba vodom, uklanjanje otpadnih voda, gospodarenje otpadom te djelatnosti sanacije okoliša bilježi razmjerno snažan rast cijena na godišnjoj razini i to od 20,1% (posljedica administrativne odluke dizanja vodnih naknada) dok rudarstvo i vađenje, prerađivačka industrija i opskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija bilježe niže cijene za 10,4%, 2,4% odnosno 4,8%. Pad cijena na godišnjoj razini u kategoriji rudarstva i vađenja prvenstveno je potaknut snažnijim padom cijena vađenja sirove nafte i prirodnog plina (-13,6%). S druge strane, pad cijena prerađivačke industrije potaknut je padom cijena prehrambenih proizvoda (-4,7% godišnje), proizvodnje duhanskih proizvoda (-5,9%) te proizvodnje ostalih prijevoznih sredstava (-5,1%) dok rast cijena bilježi proizvodnja pića (+1,3%), proizvodnja kože i srodnih proizvoda (+1,4%) te proizvodnja drva i proizvoda od drva i pluta, osim namještaja, proizvodnja proizvoda od slame i pleterskih materijala (+0,6%).
Deflatorne stope kretanja proizvođačkih cijena na domaćem tržištu jasno odražavaju oslabljenu domaću potražnju kao i izostanak pritiska sa međunarodnih tržišta roba i sirovina stanovi Rijeka

Nema komentara:

Objavi komentar